ANURIA

LECZENIE: a) podanie glukozy z insuliną, które powoduje przesunięcie jonów potasu do wnętrza komórek, b) podobnie działa wlew 150-300 mmol wodorowęglanów, c) sole wapnia podane, w celu zantagonizowania działania jonów potasu na serce, d) leczenie długofalowe obejmuje dietę, wymienniki jonowe (rezonium), dializę otrzewnową lub hemodializę.

ANURIA. Ostra martwica cewek jest groźnym schorzeniem, prowadzi do oligurii i anurii. Może być spowodowana przez znaczną hipotensję we wstrząsie, jak i przez przetoczenie niezgodnej krwi. Samoistne wyleczenie występuje w ciągu 1-4 tygodni, jeśli uchroni się pacjenta od występujących zaburzeń wodno-elektrołitowych.

LECZENIE polega na ścisłej kontroli przyjmowanych płynów i elektrolitów, by zapobiegać przeciążeniu. Może wystąpić konieczność stosowania dializy (p. rozdz. XXXVII). Gdy wraca diureza, ilość dostarczanych płynów i soli trzeba zwiększyć dla wyrównania bilansu. W okresie poliurii może zajść konieczność uzupełnienia strat potasu. Nadmierne wydalanie z moczem może prowadzić do hipokaliemii.

About The Author

admin

1 Comment

  1. Goro 13 lutego 2014 at 21:20 #
    ohydna rzecz :/ po co ja w to klikalem :P

Leave a Reply