Guz wirylizujący kory nadnercza

U dziewczynek niektóre hormonalnie czynne guzy złośliwe jajnika mogą dawać objawy maskulinizacji. Zwykle guz jajnika jest wyczuwalny w jamie brzusznej, a badanie ultrasonograficzne pozwala na odróżnienie go od guza nadnerczy. Również późno rozpoznany, wrodzony przerost kory nadnerczy, dający objawy maskulinizacji u dziewczynek, może stwarzać kłopoty w różnicowaniu z guzem kory. W przypadkach guza ujście pochwy jest prawidłowe, a wargi sromowe mniejsze są prawidłowo wykształcone. Główną różnicę stanowią wyniki badań hormonalnych omówione powyżej.

Należy pamiętać, że podawanie lecznicze androgenów może również być przyczyną objawów przedwczesnego dojrzewania u chłopców, a maskulinizacji u dziewczynek.

Leczenie. Guz wirylizujący kory nadnercza jest wskazaniem do leczenia operacyjnego, polegającego na wycięciu guza wraz z nadnerczem. W przypadkach guzów nieoperacyjnych stosowane jest leczenie chemiczne (o,p’DDD), dające kilkumiesięczne remisje.

About The Author

admin

Leave a Reply