INNE PREPARATY STERYDOWE

INNE PREPARATY STERYDOWE to: prednison i prednisolon (Ultracorten i Ultracor- ten H – przyp. red. poi.) (3 do 5 razy silniejsze od kortyzonu), triamcinolon (15 razy silniejszy), betametason i deksametason (35 razy silniejsze), kortykotropina (ACTH), podawana domięśniowo w dawkach podzielonych w ilości 20-200 mg na dobę.

Kortykostęrydy są często przeciwwskazane u chorych na gruźlicę, przy miejscowych' i uogólnionych infekcjach, jeśli nie są one leczone antybiotykami, u pacjentów z czynną chorobą wrzodową, w okresie psychozy, u chorych ze zrzeszotnieniem kości, zaburzeniami czynności nerek, z cukrzycą, jaskrą, nadciśnieniem, miastenią, z zaburzeniami zakrzepowymi, w okresie niewydolności krążenia oraz u ciężarnych.

Uboczne działanie sterydów: 1) wzmożona podatność na zakażenia 2) opóźnienie procesu gojenia 3) krwawienia z przewodu pokarmowego oraz perforacje 4) zaburzenia równowagi elektrolitowej.

About The Author

admin

Leave a Reply