Nie udowodniono w przekonujący sposób korzystnego działania

Jest coraz więcej dowodów na to, że małe dawki heparyny (50 mg podawane podskórnie co 8-12 h) są w stanie zapobiec zakrzepom żylnym u większości operowanych chorych bez obawy wystąpienia większych krwawień. Długotrwałe leczenie doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi również jest stosowane w zapo-bieganiu zakrzepom żylnym. Ostatnio zwraca się uwagę na korzystne działanie w tym względzie leków hamujących zlepność i agregację płytek krwi. Zachęcające są również wyniki stymulacji elektrycznej kończyn, stosowanej w tym celu w czasie zabiegów chirurgicznych.

Nie udowodniono w przekonujący sposób korzystnego działania w zapobiega-niu zakrzepom żylnym leków mających mieć ochronny wpływ na naczynia żylne (Glivenol, Venescin). Najbardziej obiecującym z nich wydaje się Detralex, w któ-rego skład wchodzi disomina i hesperydyna.

About The Author

admin

Leave a Reply