Objawy i rozpoznanie

Objawy i rozpoznanie. Objawy związane są z nadmiernym wytwarzaniem amin katecholowych przez guz. Główny objaw to nadciśnienie, które u dzieci występuje częściej jako stałe (ok. 90%), rzadziej jako napadowe. Pierwszymi objawami mogą być bóle głowy, zaburzenia widzenia oraz drgawki, nadciśnienie zaś zjawia się później. Znaczne nadciśnienie z tachykardią oraz zaburzeniami oddechowymi i sinicą może prowadzić do obrzęku płuc, niewydolności krążenia, a nawet zgonu. Może też powodować wystąpienie encefalopatii, stąd konieczność szybkiego rozpoznania

i leczenia. Dłużej trwające nadciśnienie może dać powiększenie lewej komory serca oraz zmiany w dnie oka. U dzieci tych często występują bóle głowy z nudnościami

i wymiotami. Starsze dzieci skarżą się na bicie serca, bóle zamostkowe i ogólne zmęczenie. Ze strony przewodu pokarmowego mogą występować bóle brzucha, zaparcia, krwawienia, czasem wymioty. Dzieci te są wychudzone mimo prawidło

About The Author

admin

Leave a Reply