U noworodka z niedorozwojem nadnerczy

Objawy i rozpoznanie. U noworodka z niedorozwojem nadnerczy objawy mogą wystąpić zaraz po urodzeniu. Są to przede wszystkim objawy utraty soli: wymioty, biegunka, odwodnienie, poza tym drgawki oraz zapaść naczyniowo-śercowa, mogąca prowadzić nawet do zgonu dziecka. Przy słabszym nasileniu objawów dzieci te źle się rozwijają, zaznaczony jest brak przyrostu masy ciała, dzieci często się odwadniają i mają skłonność do biegunek i wymiotów.

U dzieci starszych objawy choroby Addisona mają bardziej przewlekły charakter: odbijania, wymioty, bóle brzucha, brak przybytku masy ciała, ogólna słabość mięśni oraz przebarwienia skóry najsilniej zaznaczone w okolicy zewnętrznych narządów płciowych, w sąsiedztwie pępka oraz stawów (2, 3).

W leczeniu przewlekłej niewydolności nadnerczy (choroba Addisona) stosuje się jako leczenie substytucyjne hydrokortyzon doustnie w dawce 15-20 mg/m2/d oraz deoksykortykosteron (DOCA) (2, 3).

About The Author

admin

Leave a Reply