Wystąpienie objawów

Wystąpienie objawów w kilka dni po zabiegu operacyjnym, szczególnie u chorych z niedrożnością jelit i z uporczywymi wymiotami, zależy prawdopodobnie od zachłysto- wej bronchopneumonii.

Do odoskrzelowego zapalenia płuc może dojść również bez pierwotnej niedodmy. Niekiedy występuje też pierwotne płatowe zapalenie płuc. Należy pamiętać, aby nie przeoczyć zmian brzusznych (np. zapalenia otrzewnej), które dawać mogą objawy płucne.

Nagłe pojawienie się objawów w drugim tygodniu po operacji zależy prawdopodobnie od zatorowości płucnej. ZATOROWOŚC PŁUC. Częściej spotykana na oddziałach internistycznych niż chirurgicznych, szczególnie u chorych ze schorzeniami serca i nowotworowymi. Tworzenie się skrzeplin z następczymi zatorami częściej występuje u ludzi starych niż młodych, w przypadkach przebiegających z zakażeniem oraz po długich i ciężkich zabiegach operacyjnych. Ryzyko zatoru płucnego znacznie powiększa przedłużające się unierucho– mienie chorych, np. ze złamaniem szyjki kości udowej38, stany powodujące zakrzepicę żył kończyn dolnych i miednicy. Objawy mogą wystąpić podczas próby wstania lub oddawania stolca. Zwykle nagle pojawia się ból w klatce piersiowej, między drugim i czwartym dniem po operacji, najczęściej jednak w drugim tygodniu.

About The Author

admin

Leave a Reply