Związane kwasy żółciowe

Związane kwasy żółciowe tworzą z leucyną agregaty cząsteczek, zwanych mice- lami, w których hydroksylowe i karboksylowe grupy hydrofilne układają się pod wpływem ładunków elektrycznych na powierzchni, wnętrze zaś stanowią hydrofobowe pierścienie steroidowe. Dzięki temu układowi przestrzennemu, micele mogą utrzymywać się w roztworze wodnym, a ich jądro zyskuje zdolność rozpuszczania i przyłączania substancji tłuszczowych-

W fazie międzyposiłkowej prawie cała żółć wydzielana przez wątrobę spływa do pęcherzyka żółciowego, gdzie ulega wielokrotnemu zagęszczeniu. Odbywa się ono głównie przez wchłanianie wody wraz z czynnym transportem jonów sodowych przez nabłonek walcowaty. Bodziec pokarmowy, zwłaszcza tłuszczowy, uwalnia z błony śluzowej dwunastnicy i początkowego odcinka jelita liczne hormony jelitowe, m.in. cholecystokininę, gastrynę i sekretynę, które wchłonięte do knviobiegu powodują skurcz pęcherzyka z jednoczesnym rozkurczem zwieracza bańki wątro- bowo-trzustkowej (Oddiego), umożliwiając wypływ żółci (18). Stymulacja pęcherzyka jest kontrolowana głównie humoralnie, mniejsze znaczenie ma bodziec przywspół- czulny.

Tłuszcze zhydrolizowane w przewodzie pokarmowym pod wpływem lipazy trzustkowej zostają przyłączone do lipofilnego jądra miceli i dopiero w tej postaci może się odbyć ich wchłanianie w jelicie czczym. Brak lub niedobór kwasów żółciowych powoduje, że tłuszcze przechodzą do jelita grubego i wydalane są ze stolcem. Zaburzenie wchłaniania tłuszczów powoduje zaburzenia wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), może być także przyczyną biegunki tłuszczowej. Już kilkudniowy zastój żółci może sprawić, że z powodu niedoboru witaminy K dochodzi do zaburzeń w tworzeniu protrombiny i czynników krzepnięcia (VII, IX, X) w wątrobie, dających objawy skazy krwotocznej.

About The Author

admin

Leave a Reply