o średnicy poniżej 2 cm (12). Nie zawsze przed operacją można ustalić stronę, po której guz się znajduje. Wtedy obowiązek rozstrzygnięcia o jego lokalizacji spada na chirurga. Konieczny jest w tym celu szeroki dostęp brzuszny, umożliwiający jednoczesne dojście do obu nadnerczy.
Przed operacją nic zawsze jest możliwe rozróżnienie między nowotworem łagodnym a złośliwym. Obecność przerzutów świadczy o złośliwości. Stwierdzenie w czasie operacji zajęcia torebki guza lub sąsiednich narządów również jest tego dowodem. Prawdopodobieństwo złośliwości może być związane z masą guza. Niektórzy uważają żc guz o masie przekraczającej 95 g jest prawdopodobnie złośliwy, a ważący 200 g jest zawsze złośliwy (16). Rozpoznanie morfologiczne usuniętego guza również bywa trudne i często dopiero dalszy przebieg choroby decyduje o tym, czy był to guz łagodny, czy złośliwy (11, 15).
Różnicowanie. Niektóre guzy jąder mogą mieć działanie wirylizujące. Należy do nich guz z komórek śródmiąższowych jądra (Leydiga), dający zwiększenie stężenia 17-KS w moczu. Zwykle powiększeniu ulega jedno jądro, a guz jest widoczny