PŁYTKIE ODDYCHANIE

-3. PŁYTKIE ODDYCHANIE. Może być spowodowane zbyt głęboką anestezją, cyklo- propanem, halotanem, środkami zwiotczającymi itd. Postępowanie polega na zastosowaniu oddechu wspomaganego lub kontrolowanego.

-4. NIEREGULARNE ODDYCHANIE. Występuje przy płytkiej anestezji, ale także w głębokiej, gdzie poprzedza zatrzymanie oddechu. Może mieć szczególne znaczenie w zabiegach neurochirurgicznych, podczas manipulacji w pobliżu pnia mózgu (p. rozdz. XXVI). Oddech Cheyne-Stokesa spotyka się w przedawkowaniu narkotycznych środków przeciwbólowych, w niewydolności krążenia, w urazach głowy, w niewydolności nerek oraz po chloropromazynie.

-5. SKURCZ OSKRZELI. 'Stanowi rodzaj niedrożności dolnych dróg oddechowych (p. wyżej). Rozwinięty skurcz oskrzeli, z wysłuchiwalnymi rozlanymi świstami, może być bardzo oporny na leczenie. W postępowaniu proponuje się: ostrożne podawanie eteru, tak aby wyeliminować jego działanie drażniące, podanie halotanu, petydynę w odpowiednich dawkach, prometazynę, dożylne podawanie lignokainy, unikanie intubacji, jeżeli nie jest ona bezwzględnie konieczna, hydrokortyzon, aminofilinę. W ciężkich przypadkach wskazana może być w okresie pooperacyjnym intubacja i oddech przerywanym ciśnieniem dodatnim. Przyczyną skurczu oskrzeli może być rurka intubacyjna dotykająca do ostrogi tchawicy.

About The Author

admin

Leave a Reply