ANESTEZJA W CIEMNYM POMIESZCZENIU

Podczas wielu zabiegów endoskopowych czy badań rentgenowskich potrzebne jest częściowe lub prawie zupełne zaciemnienie pomieszczenia. Pacjentowi zagraża wówczas nie- dostrzeżenie przez anestezjologa sinicy, niedrożności dróg oddechowych, wyczerpania butli z gazami itp. Trzeba więc zapewnić dostateczne oświetlenie i należycie je osłonić, by nie utrudniało badania. Gdy istnieje bezwzględna konieczność całkowitego zgaszenia światła, anestezjolog winien mieć w pamięci następujące problemy:

-1. Butle z gazami, a przede wszystkim z tlenem, muszą zawierać odpowiedni zapas. 2. Anestezja dotchawicza znacznie zmniejsza niebezpieczeństwo niedrożności dróg oddechowych.

-3. Trzeba w sposób słuchowy i dotykowy kontrolować stanpacjenta. 4. Trzeba mieć pod ręką latarkę elektryczną na wypadek, gdyby trzeba było obejrzeć paznokcie pacjenta itp. 5. W niektórych typach aparatów do anestezji najważniejsze ich części mogą być fosforyzowane.

About The Author

admin

Leave a Reply