Badanie rentgenowskie kości

Zarówno w zespole, jak i w chorobie Cushinga stwierdza się duże stężenie kortyzolu w surowicy krwi, zwiększenie 17-OHCS w moczu oraz zniesienie dobowego rytmu wydzielania kortyzolu. W zespole Cushinga stężenie ACTH jest małe, a jej podanie (test pobudzania) nie ma wyraźnego wpływu na stężenie kortyzolu. Jedynie niektóre gruczolaki mogą dać zwiększenie tego stężenia. Test hamowania deksa- metazonem w zespole Cushinga jest ujemny, a podanie metopironu nie wpływa na zwiększenia stężenia steroidów w moczu.

Badanie rentgenowskie kości wykazuje osteoporozę najczęściej w obrębie kręgosłupa. Zmianom tym może towarzyszyć złamanie kompresyjne kręgosłupa lub jego skrzywienie. Konieczna jest kontrola okolicy siodła tureckiego, które w zespole Cushinga ma wygląd prawidłowy.

Badania rentgenowskie mające na celu lokalizację guza omówiono na str. 379. Leczenie. W zespole Cushinga wywołanym guzem kory wskazane jest operacyjne usunięcie guza wraz z nadnerczem (adrenalektomia całkowita). Przy guzie obustronnym konieczna jest resekcja obu nadnerczy. Również guzkowy rozrost kory wymaga wycięcia zmienionych nadnerczy.

About The Author

admin

Leave a Reply