NIEDROŻNOŚĆ NAD GŁOŚNIĄ

-3. NIEDROŻNOŚĆ NAD GŁOŚNIĄ. Spowodowana może być gazikiem, zębem, ciałem obcym, śliną, wymiocinami, krwią lub obrzękiem. Ciało powodujące niedrożność musi być usunięte za pomocą palców, siły ciężkości, gazika lub ssaka. Bardzo rzadko przyczynę stanowi przemieszczenie się nagłośni, jej torbiel lub guz5. Postępowanie w tych przypadkach polega na opuszczeniu wezgłowia stołu, rozwarciu szczęk, wyciągnięciu języka, odsysaniu oraz podaniu tlenu. Jeżeli nie następuje poprawa, najpierw bada się okolicę nagłośni obmacywaniem, a potem oglądaniem za pomocą laryngoskopu wskazana może być intubacja. Rzadko konieczne jest wykonanie tracheostomii.

-4. NIEDROŻNOŚĆ NA POZIOMIE NAGŁOŚNI. Spowodowana jest przez: a. Skurcz krtani. Jest to zamknięcie szpary głośni przez kurczące się struny głosowe.

b. Skurcz fałdów nalewkowo-nagłośniowych na kształt zwieracza, umożliwiający wydech, lecz utrudniający wdech. c. Przybliżenie się do siebie więzadeł przedsionka krtani, tworzących struny rzekome.

About The Author

admin

Leave a Reply