Podany powyżej zestaw badań

Dzieci, u których badanie to wypadło niejednoznacznie lub nastąpiło zmniejszenie stężenia lpx i pojawienie się kwasów żółciowych w treści dwunastniczej, muszą być poddane badaniu scyntygraficznemu wątroby, uważanemu za jedno z najbardziej wartościowych badań diagnostycznych w chorobach dróg żółciowych (4). Zastosowanie znaczników technetowych (HEPIDA, IODIDA), które są wychwytywane i wydalane przez wątrobę, nawet przy bardzo dużym stężeniu bilirubiny w surowicy, dostarcza ponadto danych o stopniu uszkodzenia komórki wątroby oraz umożliwia wykrycie torbieli dróg żółciowych.

Jednocześnie z powyższymi badaniami przeprowadza się badania metaboliczne i serologiczne, a także genetyczne mogące pomóc w rozpoznaniu innych chorób przebiegających ze zwiększonym stężeniem wtórnej bilirubiny w surowicy. Zwłaszcza stwierdzenie zmniejszonego stężenia a-l-antytrypsyny (norma 200 mg/dl) wyraźnie wskazuje na wrodzone uszkodzenie przemiany wątrobowej.

Podany powyżej zestaw badań pozwala z dużej grupy niemowląt z hiperbilirubine- mią wtórną wyłonić w ciągu kilku dni chorych wymagających interwencji chirurgicznej.

About The Author

admin

Leave a Reply