Powikłania

Po operacjach na nadnerczach może wystąpić zapalenie trzustki, przetoka dwunastnicy w wyniku uszkodzenia jej części zaotrzewnowej przy odsłanianiu prawego nadnercza, przetoka trzustkowa (uszkodzenie trzustki przy dojściu do lewego nadnercza), ostra niewydolność nadnerczy oraz zakażenie rany.

Wyniki leczenia. Rokowanie w przypadkach guzów kory nadnerczy jest poważne ze względu na niski procent wyleczeń (10%) w grupie nowotworów złośliwych (16). Przerzuty po operacji raka kory nadnerczy mogą wystąpić nawet po wielu latach.

Po operacji łagodnego gruczolaka rokowanie jest dobre. Objawy nadmiaru steroidów, jak nadwaga, nadmierne owłosienie, objawy wirylizacji, ustępują w ciągu kilku miesięcy po operacji.

Obustronna adrenalektomia w chorobie Cushinga daje ustąpienie objawów i poprawę stanu ogólnego, ale u dzieci znacznie częściej niż u dorosłych, gdyż w 25- -50% rozwija się po tej operacji guz przysadki, dający ograniczenia pola widzenia i przebarwienia skóry (zespół Nelsona). Całkowite usunięcie łagodnego pheochromocytoma rokuje dobrze, aczkolwiek znane są przypadki rozwoju guza (również łagodnego) w drugim nadnerczu po kilku latach (19, 23).