RÓWNOWAGA WODNO-ELEKTROLITOWA103

Równowaga płynowa. Zdrowy człowiek przyjmuje dziennie 2600 ml płynów: 1100 ml w jedzeniu, wypija 1500 ml. Na wydalanie 2600 ml składa się: 1500 ml moczu, 100 ml w kale, 400 ml tracone przez płuca i 600 ml przez skórę. Zdrowe nerki mogą zagęścić produkty wydalane w ciągu doby w objętości 500 ml. Ciężar właściwy moczu może dochodzić do 1032.

Straty płynowe znacznie wzrastają w wielu sytuacjach. W gorącym klimacie straty przez perspiratio insensibilis mogą sięgać 2000 ml na dobę. Straty rosną z wystąpieniem: biegunki, wymiotów, niedrożności porażennej, w obecności przetok jelitowych itp. Objawy kliniczne pojawiają się, gdy straty sięgają 6°/o wody ciała. W ciężkim odwodnieniu straty mogą sięgać 10%.

ROZPOZNANIE. Objawy kliniczne i zmiany w badaniach laboratoryjnych. KLINICZNE. Pragnienie, suchość w ustach spowodowana brakiem śliny, oliguria. Pragnienie jest bardziej charakterystyczne w niedoborze płynów niż elektrolitów. Utrata elastyczności skóry. Zapadnięte gałki oczne.

About The Author

admin

Leave a Reply