W celu zlikwidowania hiperlipidemii stosuje się:

– 1. Żywicowe wymienniki jonowe w postaci preparatów cholestyraminy (Chylo- bar) i kolestypolu (Colestid). Podaje się je doustnie, raz dziennie przez 2-3 tygodnie, a następnie dawkę podwaja się. Żywice zmniejszają stężenie LDL-cholesterolu.

– 2. Kwas nikotynowy, który zmniejsza stężenie frakcji LDL i triglicerydów, a zwiększa stężenie frakcji HDL. Lek podaje się doustnie początkowo w dawce 50 mg 3 razy dziennie w czasie posiłków, a następnie stopniowo zwiększa do dawki 500 mg 2 razy dziennie.

– 3. Fenofibrat (Lipanthyl, Grofibrat) zmniejsza stężenie triglicerydów i zwiększa stężenie frakcji HDL. Lek podaje się w dawce 100 mg 1-3 razy dziennie.

– 4. Bezafibrat (Bezamidin, Bezalip) zmniejsza stężenie triglicerydów i zwiększa stężenie frakcji HDL, podaje się go doustnie w dawce 200 mg 3 razy dziennie.

– 5. Inhibitor reduktazy hydroksymetyloglutarylo-koenzymu A (Lovastin, Me- vacor) zmniejsza stężenie LDL-cholesterolu i zwiększa stężenie HDL-cholesterolu. W mniejszym stopniu zmniejsza stężenie triglicerydów. Podaje się w czasie posiłków w dawce 10-20 mg 2 razy dziennie.

– 6. Acipimox (Olbetam) – pochodna kwasu nikotynowego – zmniejsza stęże-nie triglicerydów i LDL-cholesterolu i zwiększa stężenie HDL-cholesterolu. Stosuje się w dawce 150 mg doustnie 2 razy dziennie.

About The Author

admin

Leave a Reply