W przypadku rooperacji

W kierunku dośrodkowym uwidacznia się od tyłu trzustki zlewisko żyły śledzionowej z żyłą krezkową górną. Dolną granicę resekcji stanowi tętnica trzustkowo- -dwunastnicza przednia dolna, górną – tętnica trzuskowo-dwunastnicza przednia górna. Miąższ trzustki przecina się klinowo, zeszywając torebkę gruczołu szwem niewchłanialnym. Przecięty przewód trzustkowy podwiązuje się jedwabiem.

W przypadku rooperacji usuwa się prawie całą trzustkę (98%) pozostawiając wąskie pasemko miąższu wzdłuż ściany dwunastnicy (ryc. 8-12).

Wyrostek haczykowaty uwalnia się ostrożnie od leżących na nim naczyń krezkowych górnych, podwiązując i przecinając idące do niego naczynia. Również dużą ostrożność należy zachować przy identyfikacji i wydzielaniu przewodu żółciowego wspólnego. Aby zapewnić jego ukrwienie, można pozostawić przy jego ścianie minimalną ilość miąższu trzustki. Mimo że u dzieci guzek w trzustce ektopicznej występuje bardzo rzadko, powinno się skontrolować wszystkie dostępne miejsca jej dodatkowego położenia.

About The Author

admin

Leave a Reply