Wypadki, powikłania l niepożądane następstwa anestezji

UTRUDNIENIA ODDECHOWE PODCZAS ZABIEGU OPERACYJNEGO. Niedrożność dróg oddechowych. Cechuje się następującymi objawami: 1) objętość oddechowa staje się niewystarczająca, co przejawia się zmniejszonym poruszaniem się worka oddechowego i osłabieniem: szmeru oddechowego 2) wciąganie ścian klatki piersiowej oraz tkanek okolicy nadobojczykowej, podobojczykowej i w okolicy wcięcia mostka 3) nadmierne poruszanie się brzucha powodowane gwałtownymi ruchami przepony 4) uruchomienie pomocniczych mięśni oddechowych 5) oddech staje się głośny (z wyjątkiem całkowitej niedrożności) 6) sinica 7) fizjologiczne unoszenie się klatki piersiowej i brzucha ustępuje wciąganiu górnej części klatki piersiowej z uwypuklaniem się powłok brzusznych w wyniku silnych skurczów przepony.

Po stwierdzeniu przyczyny niedrożność należy w każdym przypadku szybko usunąć. Może ją spowodować: 1. ZAMKNIĘCIE NA POZIOMIE WARG. Wystąpić może zwłaszcza u chorych bezzębnych. Łatwo je usunąć przez zastosowanie rurki ustno-gardłowej lub nosowo-gardłowej.

-2. ZAPADANIE SIĘ JĘZYKA. Po raz pierwszy opisane przez Halla w r. 18561. Przyczyną jest opadający na tylną ścianę gardła język („połykanie języka”). Typ niedrożności szczególnie niebezpieczny w okresie budzenia się z anestezji. Ułożenie chorego na boku znacznie zmniejsza możliwości wystąpienia. Mogą pojawić się objawy towarzyszące:

About The Author

admin

Leave a Reply