Leczenie ostrego niedokrwienia

Leczenie ostrego niedokrwienia kończyn powinno obejmować również walkę z bólem i skurczem tętnicy. Przeciwbólowo podaje się metamizol (Pyralginum), neuroleptanalgezję II lub narkotyczne leki przeciwbólowe (Morphinum hydro- chloricum, Dolantin).

Należy zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia, gdyż ciepło jest jednym z najlepszych sposobów usunięcia stanu skurczowego tętnicy. Nie należy przece-niać znaczenia leków rozszerzających naczynia. Podane dożylnie w odpowiednio dużej dawce mogą wywołać niebezpieczny spadek ciśnienia krwi. Najczęściej są stosowane: Sadamin, Nicotol, witamina PP, Papaverinum hydrochloricum, Rau- pasil. Są zwolennicy podawania ich bezpośrednio do chorej tętnicy – skutek ich działania jest jednak wówczas krótkotrwały.

About The Author

admin

Leave a Reply