ZAPOBIEGANIE POSTĘPOWI NIEDOKRWIENIA

W miażdżycy zarostowej tętnic zapobieganie polega na wyeliminowaniu czyn-ników zagrożenia: palenia tytoniu, zaburzeń gospodarki tłuszczowej, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, nadwagi. Znaczne i zbyt szybkie obniżenie ciśnienia tętniczego krwi może jednak spowodować zmniejszenie przepływu w obrębie chorej kończyny, nasilając dolegliwości.

W zarostowo-zakrzepowym zapaleniu tętnic złagodzenie przebiegu choroby jest trudne do osiągnięcia. Zasadnicze znaczenie ma tu zaprzestanie palenia tytoniu. Wskazane jest również usunięcie ognisk zakażenia, których obecność jest uważana za jeden z czynników etiologicznych tej choroby.

W chorobie Raynauda czynnikami mogącymi mieć wpływ na zahamowanie postępu choroby jest unikanie zimna i wilgoci, zaprzestanie palenia tytoniu, uregulowanie trybu życia, a u chorych z zespołem Raynauda także leczenie choroby podstawowej.

About The Author

admin

Leave a Reply