Badania ostatniego okresu

Badania ostatniego okresu wykazały, że również w trzustkach dzieci zdrowych, bez objawów hipoglikemii, znajdują się zmiany anatomiczne typowe dla nesidioblastozy i to tym wyraźniejsze, im dziecko jest młodsze (9). Porównując trzustki dzieci z hipoglikemią z nadmiaru insuliny z grupą kontrolną dzieci zdrowych, nie znaleziono różnic w występowaniu morfologicznych obrazów nesidioblastozy w trzustkach obu tych grup. Obraz morfologiczny więc nie musi być odpowiedzialny za objawy hipoglikemii, zwłaszcza że w wyciętych trzustkach niejednokrotnie nie znajdowano zmian (9, 12, 28). Na podstawie wyników badań immunohistoche-

micznycli stwierdzono nieprawidłowości w zawartości hormonów w komórkach wysp trzustkowych w nesidioblastozie, a mianowicie wynoszący ponad 50% deficyt somatostatyny w porównaniu z trzustkami zdrowymi (1). Somatostatyna ma hamujący wpływ na wydzielanie insuliny, co jest wykorzystywane w próbach leczenia farmakologicznego nesidioblastozy (3).

Objawy i rozpoznanie. Typowe objawy hipoglikemii u dzieci starszych występują zwykle napadowo, najczęściej rano, na czczo przed pierwszym posiłkiem. Mogą to być drgawki z utratą przytomności lub zamroczeniem. Bywają objawy słabiej zaznaczone w postaci apatii, osłabienia lub uczucia głodu. Dzieci te mogą mieć napadowe bóle głowy, zaburzenia widzenia, lęki nocne. Obserwuje się u nich obniżenie temperatury ciała. Czasem występują objawy ze strony przewodu pokarmowego w postaci bólów brzucha, nudności i wymiotów (2).

About The Author

admin

Leave a Reply