Feminizujący guz kory nadnerczy

Występuje u dzieci rzadko. Do 1982 r. na opisanych 45 przypadków ginekomastii tylko u 9 chłopców i u 11 dziewczynek była ona spowodowana feminizującym guzem kory (2, 12). Objawy są wynikiem nadmiaru hormonów płciowych (estrogeny), wytwarzanych przez guz, którym może być gruczolak lub rak.

Objawy i rozpoznanie. U chłopców głównym objawem jest ginekomastia, występująca w 98% przypadków. Poza tym występuje owłosienie typu kobiecego oraz pig- mentacja i tkliwość sutków. Prącie i jądra są małe. W przypadku guza mieszanego (feminizująco-wirylizującego) prącie może być powiększone. U dziewczynek obserwuje się rozwój gruczołów piersiowych, owłosienie wzgórka łonowego i pach oraz krwawienia z pochwy. Guz ten powoduje przyspieszenie wieku kostnego (2, 3, 5).

U dzieci tych stwierdza się zwiększenie stężenia estrogenów we krwi i w moczu oraz duże stężenie 17-KS w moczu. Poza badaniami wykonywanymi w przypadkach guzów kory nadnerczy (str. 377) u dzieci tych wskazana jest flebografia nadnerczowa, która nie tylko ujawnia przemieszczenie żył w obrębie nadnercza, ale pozwala też na określenie stężenia hormonów we krwi, pobieranej z żył nadnerczowych (23).

About The Author

admin

Leave a Reply