OLIGEMIA

i śpiączka rozszerzenie źrenic czas krążenia obwodowego wydłuża się ze spadkiem ciśnienia tętniczego, podczas gdy wydłużenie czasu krążenia płucnego jest relatywnie mniejsze. W zasięgu wstrząsu znajdują się wszystkie narządy: serce, płuca, wątroba, nerki, mózg, jelita i narząd ruchu.

Przyczyny: 1. OLIGEMIA. Utrata krwi w objętości do 1000 ml jest zwykle dobrze kompensowana przez skurcz naczyń trzewnych i skórnych. Jeśli krwawienie utrzymuje się nadal, występuje prawdziwy wstrząs oligemiczny. Czynność serca, 100-120 minut, może być jeszcze przyspieszona przez anestezję. We wszystkich stadiach hematokryt nie jest wskaźnikiem utraty krwi. Spadek objętości krwi powoduje spadek ciśnienia żylnego, zmniejszenie powrotu żylnego i spadek rzutu serca. Ciśnienie krwi jest początkowo dobrze zachowane, ale później spada.

Jeśli pacjent we wstrząsie nie otrzyma dożylnie płynów, to: . Przenikające z tkanek płyny mogą go nawodnić, rzut serca powróci do normy, lecz nadal będzie występowała niedokrwistość. Faza ta jest hiperlcompensacją i szybkie przetoczenie krwi lub płynów może przeładować krążenie i doprowadzić do niewydolności serca. Poleca się powolne przetaczanie masy erytrocytarnej.

About The Author

admin

Leave a Reply