Guzy podwzgórza

i wyczuwalny w okresie objawów wirylizacji. Jądra chłopca z guzem kory nadnercza są małe. Inne nowotwory wydzielające gonadotropiny, jak np. wątrobiak zarodkowy lub niektóre potworniało, mogą dawać objawy przedwczesnego dojrzewania. Nowotwory te w okresie zaburzeń hormonalnych są zwykle wyczuwalne w jamie brzusznej, a badania komputerowe i ultrasonograficzne mogą je odróżnić od guza nadnercza.

Guzy podwzgórza, wodogłowie lub malogłowie mogą dawać objawy przedwczesnego dojrzewania u chłopców. W przypadkach tych występuje wyraźny wzrost prącia i jąder, które osiągają rozmiary jąder dorosłych mężczyzn. U chłopców z guzem kory nadnercza jest wyraźny kontrast między dużym prąciem a małymi jądrami. Poza tym badanie dna oka, pola widzenia oraz badanie rentgenowskie czaszki

i arteriografia mózgowa pozwolą na rozpoznanie guza ośrodkowego układu nerwowego lub uszkodzenia czaszki. Wirylizujący guz kory nadnercza należy różnicować z wrodzonym przerostem kory, który daje przedwczesne dojrzewanie u chłopców. Wyniki badań hormonalnych: zwiększone stężenie 17-KS w moczu oraz brak jego zmniejszenia po podaniu deksa- metazonu, pozwolą rozpoznać guz kory nadnercza. Zwiększone stężenie pregnan- triolu w moczu przemawia natomiast za wrodzonym przerostem.